21 Haziran 2009 Pazar

Hedeflerinize Ulaşmanın En Hızlı Yolu: Rol ModeliHedeflerinize Doğru Büyük Bir Hızla Gitmek İster misiniz?
O zaman bir rol modeli bulun ve onu modelleyin. (Amerika'lılar Rol Modeli diyor, Kişisel Gelişimde Modelleme olarak bilinir, kültürümüzde ise Örnek Alma daha yaygın kullanılır, bunu sevmeyenler ise Taklit Etme diye adlandırırlar)

Modelleme nedir? Ne işe yarar?

Modelleme 40 yıl boyunca x işi yapmış birini modelleyerek, onun 40 yılda ulaştığına 10 yıldan daha az sürede ulaşmaktır. Modelleme sizin ne kadar hızlı gitmek istediğinizle ilgilidir.

Diyelim ki İstanbul’dan Antalya’ya gideceksiniz. Şu an bulunduğunuz nokta İstanbul, hedefiniz Antalya…

3 yolla gidebiliriz,
Bir, ya kendimiz rasgele deneme yanılma yoluyla gideriz ve bir yol buluruz. Ki bunun ne kadar süreceğini bilemeyiz.
İki, haritaya bakarız.
Üç, oraya onlarca defa gitmiş biriyle konuşuruz, kısa yolları, tehlikeli yerleri, zorlukları nasıl aşacağımızı öğreniriz.

Deneme yanılma ile 50-60 saatte gidecekken, oraya defalarca gitmiş birinden yardım alarak 10 saatte gideriz. Ya da daha akıllı birini modelleriz, bize der ki, ‘Otobüse 50 tl vereceğine, 90 tl uçağa ver, 1 saatte git.

İşte modelleme budur.

Vehbi Koç gibi bir dev mi olmak istiyorsunuz? O zaman yapacağınız şey, onun ‘Hayat Hikayem’ adlı kitabını okumaktır. Düşünün 50 yıllık iş hayatı sonucunda öğrendiği her şeyi size bir kitapta sunuyor. ‘Ben bu hataları yaptım, siz yapmayın’ diyor. ‘Bu yollar doğru, bu yollar yanlış diyor, yanlış yolları gösteriyorum ki oralarda yıllarınızı harcamayın’ diyor.

Dünyanın en iyi oyuncusu mu olmak istiyorsunuz? Hiç uzağa gitmeyin, Türkiye’de Şener Şen gibi dev bir oyuncu var. Onunla yapılmış röportajları bulun, artık internet elinizde… (Yeni gördüm, Türk Sinemasında Şener Şen diye bir kitap çıkmış, google’dan araştırabilirsiniz.) Belki de Kenan İmirzalıoğlu gibi olmak istiyorsunuz. Benim hedefim oyuncu olmak olsaydı hepsiyle ne yapıp yapıp tanışırdım. Bir de Genco Erkal var tabii, yoksa siz onu tanımıyor musunuz? Ya da dışarılara gidelim Denzel Washington’a ne dersiniz?, Amerikan Gangsterindeki performansını izlediniz mi? Will Smith’e ne demeli? Umudunu Kaybetme filmindeki performansı sizi büyüleyecek. Eğer izlemediyseniz hemen o filmi edinin. Al Pacino'yu söylemiyorum bile...

Tenisçi mi olmak istiyorsunuz? Andre Agasi’nin dünya çapında 1. sıradan 300’lere düşüp, sonra tekrar nasıl birinci sıralara yükseldiğini öğrenin, röportajlarını okuyun, maçlarını izleyin.

Basketbolcu mu olacaksınız? Michael Jordan’ın lise de okul takımına alınmamasından sonra hangi inançlarla sabah akşam çalıştığını, boyunu uzatmak için neler yaptığını, dünyanın en iyi oyuncusu olmak için hangi aşamalardan geçtiğini öğrenin.

Hedefiniz ne?
O hedefe ulaşmış insanları bulun, ve onların kilit inançlarını, işine verdikleri anlamı, zorluklar karşısında nasıl davrandıklarını bulun.

Bu modellemenin bir kısmıdır, diğer kısmını anlatmam için uzun açıklamalar yapmam gerekir, o da şimdilik konuyu karıştırır.

-------------

Unutmayın, modelleme ne kadar hızlı gitmek istediğinizle ilgilidir. Eğer hedeflerinize kısa süre de ulaşmak istiyorsanız tekerleği yeniden icat etmeyin, çabucak onu edinin sonra onu daha da mükemmelleştirin.

İnsanların çoğu zaman hedeflerine ulaşamamasının nedeni, doğru bir yol haritasına sahip olmamalarıdır. İnternet çağındayız artık o haritalara ulaşmak çok kolay,

Hadi harekete geçme zamanı,

Unutmayın! Bir ağacı dikmek için en iyi zaman 20 yıl önceydi, ikinci en iyi zamansa bugündür.

Tutkuyla yaşayın,
Hakan…